Region Valašsko

Jeden z nejznámějších regionů České republiky je pověstný především svou svéráznou kulturou a nádhernými kroji. Region Valašsko se jistě zalíbí všem návštěvníkům, kteří se zajímají o původní moravskou kulturu a zvyky.

Region není snadné přesně definovat, jeho zvykové hranice se s vývojem času několikrát změnily. Geograficky  Valašsko leží v nejvýchodnější části Moravy v blízkosti hranic se Slovenskem.

Přesto můžeme identifikovat alespoň některé hlavní oblasti, které pod toto označení bez hrad spadají. Jádro tohoto regionu tvoří okolí měst Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Rožnov, Vsetín a oblast Lukovska a Vizovicka.

Region Valašsko je u turistů oblíbený především kvůli svým četným kulturním památkám odkazujícím na středověký život na vesnici. Míra zachování tradic je tu vskutku obdivuhodná; od tradičních krojovaných průvodů až po pálení typické místní kořalky podle starodávných receptur nebo valašské koláče frgále.

Region Valašsko – turistické cíle

Symbolem tohoto regionu je bezpochyby Rožnov pod Radhoštěm a jeho Valašské muzeum v přírodě s kostelem svaté Anny. Za zmínku jistě stojí i zřícenina hradu Rožnov, stále funkční zvonice a kostel Českobratrský s dřevenou konstrukcí, pro region Valašsko tak typickou.

Další zajímavá expozice o místních zvycích a kultuře je k vidění v muzeum bývalé radnice ve městě Valašské Klobouky. Jeho návštěvu je nejlepší plánovat v předvánočním čase. Tehdy se zde můžete setkat s dalším fenoménem typickým pro Region Valašsko – jarmek, zde Mikulášský.

Nelze plánovat výlet do region Valašsko a nenavštívit přitom Vsetín s jeho unikátními barokními památkami. Několik nádherných kostelů, zámek, maštaliska a zachovalá nemocniční kaple zajistí zvídavým návštěvníkům program na celé odpoledne.

Popis oblasti by nebyl kompletní bez města Frenštát pod Radhoštěm. Milovníky architektury jistě potěší měšťanské domy ze 17.-19. století lemující náměstí nebo kašna se sochou Neptuna. Za zmínku jistě stojí i budova chlapecké školy z roku 1876, která byla teprve druhou českou školou založenou na Moravě.