Výlety v Rožnově pod Radhoštěm.  Srdce Valašska nabízí návštěvníkům opravdu mnoho přírodních, architektonických a turistických památek a zajímavostí. Jako první vás zaujme nádherná krajina, skanzeny venkovské lidové architektury a samozřejmě také zachovalý folklór, který je udržován díky mnoha nadšencům a dobrovolníkům města.

V létě se s ním můžete seznámit v největším muzeu pod širým nebem – Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které je součástí Národního muzea v přírodě.

Rožnov pod Radhoštěm a umístění

A v jakém kraji leží Rožnov pod Radhoštěm? I když si mnoho lidí myslí, že v Moravskoslezském, ve skutečnosti jde o kraj Zlínský, ale právě díky jeho perfektnímu umístění tu najdete i skvělé podmínky pro letní i zimní sporty a dobrou dopravní dostupnost.

Rožnov totiž leží 28 km od Vsetína a 60 km od Ostravy. A v okolí najdete i mnohé významné památky, jako například hora Radhošť s kaplí Cyrila a Metoděje nebo vyhlídka Raškův kámen a další zajímavosti v okolí.

Kam v Rožnově pod Radhoštěm

Samotný Rožnov pod Radhoštěm je poměrně svérázné městečko, ležící v údolí Rožnovské Bečvy a zároveň spočívající na úpatí památné hory Radhošť, která na něj shlíží.

Turisté sem míří za krásnými výhledy a horskou krajinou, ovšem jeho hlavní památkou jsou dřevěné domy, které dříve obklopovaly rožnovské náměstí.

Radhošť – Rožnov pod Radhoštěm

Tipy na výlety – vše na jednom místě

Dnes už tu nejsou – roku 1925 se z města se přesunuly totiž o několik set metrů dál do Valašského muzea v přírodě, kde tvoří populární Dřevěné městečko. Jejich svébytná architektura a stále ještě patrná vůně použitého jedlového dřeva představují srdce známého skanzenu.

Kam na výlet v Rožnově pod Radhoštěm?

Dřevěné městečko můžete navštívit po celý rok, i když se jeho otevírací doba v jednotlivých měsících liší. Je však jen jednou ze tří částí skanzenu. Doplňuje ho ještě Valašská dědina (rovněž otevřená po celý rok) a Mlýnská dolina (jež je během zimy, tedy obvykle v lednu a únoru, kvůli špatným terénním podmínkám uzavřena).

Kde najdeme Rožnov pod Radhoštěm

Ovšem položit byste si měli také otázku, v kterém pohoří leží města Frenštát a Rožnov pod Radhoštěm, protože díky tomu získáte skvělé tipy na výlety po okolí. Vsetínské vrchy, jejichž úpatí mu poskytují stabilní základ, totiž patří do oblasti Moravskoslezských Beskyd.

Ty vám nabídnou možnosti četných horských túr, ale i mnohé historické a přírodní zajímavosti (nabízí se například výstup na Lysou horu nebo procházka CHKO Beskydy).

Turistické trasy Rožnov pod Radhoštěm

Pokud chcete vyrazit do okolí města, nabízí se vám celá řada turistických cílů a tras. Z těch nejznámějších je k mání například:

 • Naučná stezka Hradisko

 • Trasa Rožnov pod Radhoštěm – Pustevny – Kunčice pod Ondřejníkem

 • Jednoduchá trasa Rožnov pod Radhoštěm – Radhošť

 • Trasa Okolo Radhoště

 • Výletní trasa Rožnov pod Radhoštěm – Radhošť – Dolní Bečva – Rožnov

 • Trasa Rožnov pod Radhoštěm – Velký Javorník – Veřovice

Město Rožnov pod Radhoštěm zajímavosti

Valašské muzeum v přírodě není jen jedním velkým celkem, skládá se totiž z několika souborů dřevěných lidových staveb, jejichž historie se počítá už od roku 1925. V Dřevěném městečku se pořádá každý rok nejvíce akcí, Mlýnská dolina nabídne například funkční mlýn, hamr, lisovnu oleje, pilu a další technické zajímavosti.

Náhled do venkovského života

A pokud se chcete seznámit se životem na vesnici se vším všudy, pak navštivte Valašskou dědinu, kde na vás během letní sezóny budou čekat i její obyvatelé. Plodiny, které se tu pěstují, se na polích opravdu vyskytovaly i v dobách minulých. Mezi staveními pobíhají husy a ve vzduchu voní tradiční valašské speciality, které můžete samozřejmě také ochutnat. A najde se i něco pro děti.

Pustevny – Stezka v oblacích

Kam za kulturou Rožnov pod Radhoštěm?

Pokud se rozhodnete dopřát si trochu toho kulturního povyražení, pak si Valašské muzeum v přírodě určitě oblíbíte. Po celý rok se tu odehrávají nejrůznější folklórní akce, vystoupení řemeslníků, festivaly a tematické dny či řemeslné jarmarky. Na své si tu přijde každý, protože programy jsou určeny jak pro dospělé, tak i pro rodiny.

Církevní události v Rožnově

Církevní události, jako například oslava Vánoc nebo Velikonoc, se pak obvykle odehrávají v kostele sv. Anny v Dřevěném městečku. Ten původně pochází z Větřkovic a do skanzenu byl přenesen. Kolem něj najdeme i tzv. Valašský Slavín. Právě tady odpočívají významné osobnosti Moravského Valašska.

Za všechny jmenujme například zakladatele rožnovského skanzenu, bratry Bohumíra (1866–1933) a Aloise (1870–1944) Jaroňkovi, sportovce Emila Zátopka (1922–2000) a autora knihy Broučci, kněze a spisovatele Jana Karafiáta (1846–1929).

Rožnov pod Radhoštěm – Beskydy, tipy na výlet – kam v okolí?

Ovšem Rožnov pod Radhoštěm – to není jen samotný skanzen. K mání je mnohem více potenciálních turistických cílů. Seznamte se s nimi podrobněji a naplánujte si dovolenou a naučnou procházku po okolí. Nabízí se například zřícenina hradu Šostýn, koupaliště města Kopřivnice či hora Radhošť a rozhledna Bezručova vyhlídka.

Atrakce Rožnov pod Radhoštěm

Pokud se vám nechce vyrážet nikam daleko, pak můžete zůstat přímo ve městě. Pohodlně sem dojedete nejenom autem, ale i vlakem či autobusem. K dispozici vám budou především vyhlášené rožnovské pivní lázně, které patří k místnímu pivovaru nebo krytý bazén, vybavený navíc i rehabilitačním centrem.

Na své si přijdou i milovníci aktivního odpočinku

Hledáte aktivní zábavu a trochu toho adrenalinu? Pak navštivte vám město Rožnov pod Radhoštěm nabídne i zábavní Gibon park s lanovým centrem, trampolínami a mnoha dalšími atrakcemi.

Kam na výlet v Rožnově pod Radhoštěm a okolí

Pokud se ještě nechcete vzdát nádherné architektury, můžete si svůj výlet ze skanzenu ještě prodloužit až k Jurkovičově rozhledně (na místě stojí už od roku 2012), případně se lze zastavit v některé z místních dílen a vytvořit si třeba vlastní svíčku. V zimě pak na Pustevnách najdeme výstavu ledových soch či sváteční menu na horských chatách.

Tipy na výlet Rožnov pod Radhoštěm

Kam na výlet? Podívejte se na seznam nejoblíbenějších turistických míst, která vám představí nejenom samotné město Rožnov, ale i největší zajímavosti z okolí.

Kam s dětmi ve Frenštátě?

Zamířit můžete například do blízkého města Frenštát pod Radhoštěm. Jde o menší město, které vyrostlo v kotlině moravskoslezských Beskyd, přímo na soutoku říček Lubiny a Lomné. Do šesti kilometrů od něj, což je délka příjemné procházky.

Procházky v okolí Rožnova pod Radhoštěm

 • vyhlídka Raškův kámen

 • zřícenina hradu Šostýn

 • lanovka na Pustevny

 • Tarzanie – horský lanový park

 • koupaliště Kopřivnice

 • hora Radhošť s kaplí Cyrila a Metoděje

 • rozhledna Bezručova vyhlídka

Co dělat Rožnov pod Radhoštěm?

Zkuste Ski areál Veselá

Chcete-li si krásy Beskyd užít i během zimní sezóny, pak využijte Ski areál Veselá ve stejnojmenné vesničce – najdete tu dětský i klasický vlek a množství tras i sjezdovek pro všechny, kdo se pohybu na sněhu zkrátka a dobře nemohou nabažit.

Těšit se můžete i na občerstvení v lyžařské chatě (včetně možnosti posezení u vyhřátého krbu) či u venkovního baru s dobrotami připravovanými na grilu.

Hrad Štramberk

I když jde o zříceninu, patří mezi velmi vyhledávané turistické cíle v této oblasti. Krajině stále dominuje jeho válcovitá věž zvaná Trúba. Kromě ní se dochovalo ještě několik mohutných hradebních zdí a další menší pozůstatky. Trúbu najdete ve městě Štramberk, které je vyhlášené i prodejem cukrovinek nazývaných štramberské uši. Na území města se nachází i kostel svatého Jana Nepomuckého vystavěný v letech 1721–1723.

Lysá hora – nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd

Tyčí se do výšky 1323 m n.m. a leží na rozhraní čtyř obcí: Krásná, Ostravice, Staré Hamry a Malenovice. Turisté sem míří především kvůli neopakovatelnému výhledu na Beskydy a Jeseníky.

Při dobrém počasí je pak možné zahlédnout i Západní a Vysoké Tatry na Slovensku. Jde také o významnou křižovatku turistických cest a dojet sem můžete dokonce i speciálními autobusy.

Turistické trasy Rožnov pod Radhoštěm

Naučná stezka – Hradisko

Pokud se chcete podrobněji seznámit s historicky a přírodně významným územím, jež patří do chráněné krajinné oblasti Beskydy, pak vyzkoušejte naučnou stezku s názvem Hradisko. Stačí se držet značení bílého čtverce se zeleným pruhem. Okruh nabízí celkem 9 zastavení a kompletní procházka trvá asi dvě hodiny.

Kam s dětmi v Rožnově? Zalíbí se vám rozhledna na Čartáku

Z Rožnova si můžete naplánovat také trochu delší pěší výlet (cca 7 km), který vás dovede až na rozhlednu na Čartáku. Zejména za příznivého počasí odtud budete mít nádherný výhled do širokého okolí. O kousek dál leží ještě Masarykova chata, která také stojí za návštěvu.

Kam na výlet v okolí Rožnova pod Radhoštěm? Jurkovičova rozhledna

Pokud si chcete užít architekturu inspirovanou valašskou tradicí se vším všudy, tak by vám neměla uniknout Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm. Stojí na Karlově kopci nad Valašskou dědinou a opravdu pochází z pera známého architekta Dušana Jurkoviče, který se výrazně architektonicky podepsal například na lázních Luhačovice.

Kam v Rožnově s dětmi? Zkuste cyklovýlet k přehradě Bystřička

V létě můžete vyrazit i za koupáním a to k přehradě Bystřička. Voda tu bývá čistá i během nejparnějšího léta. Ale navštívit můžete i vyhlídkovou horu Bůřov, kde najdete hned tři zajímavé památky: horskou chatu, zvoničku a přístupnou rozhlednu. Zpátky se můžete vydat i po silniční cyklotrase č. 46, která vás jen s minimální námahou dovede zpět do Rožnova pod Radhoštěm. Mezi další skvělé tipy na výlet patří Valašská Bystřice či muzeum na území Kopřivnice.

Cyklovýlet – přes přehradu na Zvonici

Vsadit však můžete i na poněkud delší krasojízdu. Stačí se v Rožnově pod Radhoštěm napojit na jeho Cyklostezku Bečva č. 6260. Ta vás provede například přes Dolní Bečvu, Benešky, hřeben Soláň, rozhlednu Čarták či přes Hutisko-Solanec. Jde o výlet na celý den, který však rozhodně bude stát za to.

Další zajímavosti se nachází v okolí. Své brány vám otevře například Valašské Meziříčí, Valašská Bystřice, panorama vsetínských vrchů, rožnovská Bečva, ale také kostel ve Štramberku, nebo památky z 20. století v Kopřivnici.