Pocitadlo.sk
Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm letos slaví 90 let od založení.

 

A víte jak skanzen v Rožnově pod Radhoštěm vznikl?

Bratři Jaroňkové, kteří muzeum v přírodě založili se usadili v Rožnově pod Radhoštěm v roce 1909. Mladší z bratrů rád cestoval a při své návštěvě Dánska narazil v druhém největším městě Aarhus na nově vzniklé muzeum v přírodě. Tento koncept muzea ho tolik nadchl, že o pár let později přichází spolu s bratrem s prvním projektem muzea v přírodě u nás.

Otevření a realizace muzea se z důvodu 1. světové války odložila až na rok 1925 a již tento rok budeme slavit 90. let od otevření skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Věděli jste, že až do 2. poloviny 60. let 20. století u nás existovalo pouze jediné skutečné muzeum v přírodě a to skanzen v Rožnově pod Radhoštěm?

Hlavním přáním zakladatelů bylo, aby skanzen nebyl jen mrtvým skladištěm budov a předmětů, ale živé muzeum kde tradice zděděné po předešlých generacích budou udržovány při životě jak prací, tancem, ale i zpěvem a obřady.

Tento záměr se zakladatelům a jejich následníkům daří naplnit a skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je skvělý pořadatel mnoha folklorních akcí po celý rok.

Části skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm

Skanzen tvoří čtyři části – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina, Valašská dědina a Pustevny.

Nejnavštěvovanější částí Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm je dřevěné městečko, které vzniklo přenesením původních valašských staveb z rožnovského náměstí. Reprezentuje tak tradiční architekturu Beskydska. Nedaleko leží i další část nazvaná Mlýnská dolina.

Valašské muzeum v přírodě – Dřevěné městečko, Mlýnska dolina

Nejrozsáhlejší částí skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm  je Valašská dědina, která se skládá z více než třiceti objektů.

Valašské muzeum v přírodě – Valašská dědina

Všechny tři areály naleznete na východním okraji Rožnova pod Radhoštěm na ulici Palackého. Pustevny jsou samostatnou částí ležící u vrcholu hory Radhošť.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstaršího skanzen ve střední Evropě.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm budovy

Vaškova hospoda – Hostinec U Vašků

Budova Valašské hospody,  původně dům č.176 představuje nejstarší stavbu ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm a je nejstarší roubenou stavbu na Moravě. Vznik této unikátní stavby postavené technikou půlených jedlových trámů byl dlouho datován do první poloviny 17.století, podle pamětního letopočtu 1660 na bedně kabřince.

Nejnovější výzkumy z posledních let však odhalily, že je budova starší a  pochází patrně ze století šestnáctého.

V roce 2005 dendrochronologický výzkum trámů z přední části budovy, která byla v roce 1928 přenesena do Valašského muzea v přírodě a doplněna novým velkým srubem odhalil,  že trámy z této unikátní budovy pocházejí z různých období 17.století a to z let 1602, 1614, 1615, 1621, 1779, 1883, 1924 a 1927.

Nejstarší dochovaná rožnovská pozemková kniha pocházející z roku 1600, do které se zaznamenávaly všechny změny hodnoty staveb, však žádnou změnu u tohoto domu č.176 nezaznamenala. Z toho vyplývá, že byl dům č.176 pravděpodobně postaven ještě před vznikem této pozemkové knihy a v 17.století se na něm již pouze vyměňovaly některé trámy, které již dosloužily a to právě v již zmíněných letech 1602 – 1621, 1779, 1883, 1924 a 1927.

Název Vaškova hospoda nebo Hostinec U Vašků proslavila hostinská Kateřina Vašková.

Hostinec u Vašků naleznete v areálu skanzenu v dřevěném městečku a nabízí mnoho specialit valašské kuchyně. Navštivte Hostinec U Vašků a přijďte  si posedět, pojíst a popít do nejstarší roubené stavby na Moravě a ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm

 

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm otevírací doba

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm cena vstupného

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program červen 2016

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program červenec 2016

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program srpen 2016

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program září 2016

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program říjen 2016

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program listopad 2016

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program prosinec 2016

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program únor 2017