Listopad ve Valašském muzeu

Předposlední měsíc roku bude ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm poněkud chudší. I tak je ale na co se těšit. Rozsvítíme vánoční strom a připomeneme si významné osobnosti regionu pohřbené na Valašském Slavíně.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program listopad 2016

 

2.11. – Mše svatá za zesnulé pochované na Valašském Slavíně

Pokud chcete nahlédnout do pozoruhodné historie Valašska a duchovní stránka věci vám není úplně cizí, můžete navštívit mši svatou za zesnulé pochované na Valašském Slavíně. Začne přesně v 18:00 v kostele Svaté Anny ve Dřevěném městečku.

Dřevěné městečko je nejstarší a zároveň nejnavštěvovanější části Valašského muzea v přírodě. První návštěvníci vstoupili do jeho bran už v roce 1925 a snaží se představit návštěvníkům život obyvatel malého města zhruba v první polovině 18. století. Při mši v kostele svaté Anny si připomene významné osobnosti regionu, mezi které patřil například Břetislav Bartoš (malíř a grafik), sportovec Ludvík Daněk, herec Frantiček Hanus, Jan Karafiát (evangelický kněz a spisovatel) nebo legendy sportu Jiří Raška a Emil Zátopek.

Všechny tyto významné osobnosti připomíná čestný hřbitov Valašský Slavín, který navazuje na tradici městského hřbitova vedle kostela sv. Anny. Všichni jmenovaní jsou zde buď pohřbeni nebo alespoň zapsáni do „Knihy paměti kraje.“

 

25.11. – Rozsvícení vánočního stromu

Počátek období adventu měl v kultuře našich předků bohatou tradici. Pro křesťany jde o začátek liturgického nebo také církevního roku, který se vyznačuje očekáváním narození Ježíše Krista (24. prosince) a prodlouženě také jeho zmrtvýchvstáním (Velikonoce). Jeho historie sahá až do 6.století, i když v českých zemí zlidověl až o něco později.

Rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm bude podle tradice spojeno s bohatým programem pro děti i dospělé, příjemnou hudbou a chutnými vánočními specialitami, které nikde jinde než na Valašsku nekoupíte.

Podobné příspěvky