Červenec ve Valašském muzeu

První prázdninový měsíc bude na akce ve valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm velmi bohatý. Vše začne odměnou pro děti školou povinné. Následovat bude mnoho akcí, ve kterých budou mít návštěvníci příležitost poznat netradiční a zajímavá valašská řemesla a zvyky a červencovým zlatým hřebem pak bude určitě Anenská pouť.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program červenec 2016

 

1.7. – První prázdninový den

Prázdniny začínají školákům v pátek, stejně jako akce ve valašském muzeu. Nachystán je například bezplatný vstup pro všechny děti, které se přijdou pochlubit vysvědčením – a vůbec na něm nemusí být jen samé biče. Těšit se můžete také na závěrečné vystoupení Školy mladých odzemkářů alias vyvrcholení semináře určeného pro všechny chlapce z folklórních souborů nebo lidové nadšence, kteří se rozhodli naučit se typický mužský tanec odzemek.

2.7 – Sklářská sobota

Rožnov je město tkalců a sklářů, kteří zde své řemeslo dovedli zcela k dokonalosti. Sklářská sobota proto předvede návštěvníkům to nejlepší z valašského skla včetně praktických ukázek výroby, které si mohou odvážlivci i sami vyzkoušet. Loňská sklářská sobota přivábila do Rožnova pod Radhoštěm stovky návštěvníků a organizátoři doufají i letos v hojnou účast.

3.7. – Valašský odzemek

První prázdninová neděle bude patřit mužům, respektive lidovému tanci zvanému odzemek. Jde vlastně o čistě mužskou záležitost plnou improvizace a radosti z tance. Pastva nejen pro ženské oči a spousta zajímavostí a historie navrch.

5.7.- 6.7. – Zvonečkový jarmark

Úterý a středa potěší návštěvníky dřevěného městečka lákavou nabídkou hrnčířského, keramického a drátenického zboží. Na tradičním Zvonečkovém jarmarku si totiž daly sraz právě tyto profese. S návštěvou určitě neotálejte, protože příležitost ke koupi tolika autentických suvenýrů a lidových uměleckých děl shromážděných na jednom místě se zase hned tak nenaskytne.

8.7. – Koncert skupiny Fleret

V sobotu se ve valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ukáže dvorní skupina valašského království Fleret. Kapela Fleret působí na české hudební scéně už 33 let a během této doby si získala značnou proslulost. Do Rožnova přijede s hudebním programem nazvaným „PRO LIBUŠÍN“, ve kterém předvede to nejlepší ze svých 180 doposavad složených písní.

9.7. – Hejův nožík

Druhá prázdninová sobota bude patřit amatérským i profesionálním řezbářům. Akce Hejův nožík předvede nejenom originální řezbářské výrobky, ale také práci s různými řezbářskými nástroji, včetně soustružení přímo před očima diváků. Už 20. ročník oblíbené akce nese jméno po známém lidovém řezbáři Josefu Hejovi z Halenkova, který se proslavil svými nádhernými plastikami. Celý pobyt vám bude zpříjemňovat také živá muzika.

10.7 . Odpoledne s folklórním souborem Kašava

Letos uplyne 45 let od založení zlínského folklórního souboru Kašava, který se snaží představit širšímu obecenstvu folklorní a zvykoslovný materiál ze západní a jižní části Valašska. Kromě tanců a písní se můžete těšit také na scénické programové bloky s lidovými obřady a zvyky, které se členové souboru snaží přenášet i do běžného života.

16.7. – Pekařská sobota

Dřevěném městečku oslaví letos už 23. ročník oblíbená Pekařská sobota. Tradice a zvyky cechu pekařského se zde představí prostřednictvím unikátní výstavy a ochutnávek pekařských výrobků všeho druhu. Nebude chybět ani oblíbená soutěž o vynikající chleba a rohlík.

17.7. – Ozvěny Valašského Slavína

Každý rok tento tradiční pořad připomíná v Dřevěném městečku a Janíkově stodole významné osobnosti Valašska. Letos je celá akce věnována Miloši Kulišťákovi, který pomáhal vybudovat dnešní skanzen a proslul svou láskou k ochotnictví a Františku Hanusovi – herci a divadelnímu režisérovi, otci Petra Hanuse.

23.7. – Romská píseň

Tuto sobotu se bude Dřevěné městečko otřásat v rytmu romských písní tanců, koná se tu totiž už 22. ročník mezinárodního festivalu. Nebude chybět slavnostní průvod a celá plejáda českých i zahraničních hostů, kteří předvedou to nejlepší z romských hudebních i folklórních tradic.

24.7. – Anenská pouť

Předposlední červencová neděle bude patřit známé Anenské pouti, která každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Oslava svátku svaté Anny – patronky Valašska, začne krojovaným procesím z farního kostela a skončí pouťovou slavností v Dřevěném městečku. Těšit se můžete na spoustu atrakcí, dobrého jídla a příjemnou přátelskou atmosféru.

30.7. – 31.7. – Dny řemesel a setkání kovářů

První polovinu prázdnin zakončí celovíkendová akce v Dřevěném městečku Dny řemesel a setkání kovářů, organizovaná ve spolupráci s LESY ČR, s.p. V pořadí už 26. Ročník zprostředkuje návštěvníkům setkání s mistry starých řemesel: bednáři, klempíři, kováři, tesaři, kameníky a dalšími řemeslníky, jejichž práce je dnes už skoro neznámá.

 

Podobné příspěvky