Obsah
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm nabídne návštěvníkům 4 prohlídkové okruhy
Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm bylo založeno již v roce 1925. Skládá se ze tří částí, které se od sebe navzájem liší svým zaměřením. Ve hře je Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina. Ovšem přidává se k nim ještě čtvrtý prohlídkový okruh: Pustevny – Libušín, Maměnka, Zvonice. Za tím však už budete muset cestovat trochu dál.
V každém ze čtyř okruhů jsou k vidění památky autentické lidové architektury. Ale nevyrostly přímo tady, byly sem přeneseny z mnoha blízkých měst. K vidění je například vodní pila, mlýn nebo stodola s veškerým potřebným vybavením. Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě.
Historie skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm
Pro začátek je nutné zdůraznit, že Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je velmi významnou součástí Národního muzea v přírodě v České republice, a jde o největší expozici svého druhu u nás. A jeho historie je opravdu dlouhá.
Bratři Jaroňkové, kteří muzeum v přírodě založili, se usadili v Rožnově pod Radhoštěm v roce 1909. Mladší z bratrů rád cestoval a při své návštěvě Dánska narazil v druhém největším městě Aarhus na nově vzniklé muzeum v přírodě. Tento koncept muzea ho tolik nadchl, že o pár let později přichází spolu s bratrem s prvním projektem muzea v přírodě u nás.
Otevření a realizace muzea se z důvodu 1. světové války odložily až na rok 1925. Mimochodem, věděli jste, že až do 2. poloviny 60. let 20. století u nás existovalo pouze jediné skutečné muzeum v přírodě a to skanzen v Rožnově pod Radhoštěm?
Hlavním přáním zakladatelů bylo, aby skanzen nebyl jen mrtvým skladištěm budov a předmětů, ale živé muzeum, kde tradice zděděné po předešlých generacích budou udržovány při životě jak prací a tancem, tak i zpěvem a obřady.
Tento záměr se zakladatelům a jejich následníkům daří naplnit a skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je dnes znám jako skvělý pořadatel mnoha folklorních akcí v rámci celého roku.
Části skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm
Skanzen tvoří čtyři části – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina, Valašská dědina a Pustevny.
Nejnavštěvovanější částí Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm je dřevěné městečko, které vzniklo přenesením původních valašských staveb z rožnovského náměstí. Reprezentuje tak tradiční architekturu Beskydska. Nedaleko leží i další část nazvaná Mlýnská dolina a Valašská dědina. Všechny tři areály naleznete na východním okraji Rožnova pod Radhoštěm na ulici Palackého. Pustevny jsou samostatnou částí ležící u vrcholu hory Radhošť.
Valašská dědina
Nejrozsáhlejší částí skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm je Valašská dědina, která se skládá z více než třiceti objektů. Pokud si ji chcete užít se vším všudy, připravte se na trochu náročnější túru. Rozlehlý a strmý terén vás dokáže nepříjemně překvapit. Skvěle ho dokládá fakt, že při cestě ze spodní části do horní budete muset překonat 100 metrové stoupání. Tady průvodce nepotřebujete a k dispozici vám bude více než 70 objektů, poskládaných do několika skupin charakteristických pro daný region Valašska.
Hledáte autenticitu? Tak o tu je tu jednoznačně postaráno. Cestu vám tak zkříží husy cákající se v bahně mezi chalupami, ze stodoly se ozývají živé kravičky a nechybí ani oslík a další typická zvířata z vesnice.
Jedinou nevýhodu je fakt, že během zimní období je většina staveb uzavřena. I ty zbývající vám však nabídnou zajímavý pohled do života těch, kteří je kdysi obývali. Mnohdy tu najdete i jejich příběhy a vybavení nábytkem i doplňky je opravdu bohaté. Není bez zajímavost, že v domě se během chladných měsíců zdržovala i zvířata.
Pro návštěvníky je nachystána i škola s původním vybavením nebo evangelický kostel. Jde vlastně o model, protože ten původní vznikl v roce 1786 na základě Tolerančního patentu a o století později bohužel definitivně zanikl. Dnes si však ve Valašské dědině můžete prohlédnout jeho velmi zdařilou rekonstrukci. Mezi domy se pak pohybují i lidé v tradičních kostýmech.
Dřevěné městečko
Jde bezpochyby o nejkrásnější část areálu. Stavba dřevěného městečka začala přesunem dřevěné radnice a několika dalších měšťanských domů, které původně stály v centru Rožnova – to je vlastně také důvod toho, proč je současné náměstí města Rožnov pod Radhoštěm tak chudé na unikátní stavby – všechny totiž stojí jinde.
Velmi krásnou součástí je například stále funkční kostel sv. Anny, který je věrnou kopií kostela stojícího v Kopřivnici, který bohužel v roce 1887 vyhořel. Tato verze se dostala do muzea v období druhé světové války. Často se v něm pořádají například varhanní koncerty. Podél jeho jsou pak pohřbeni významní občané moravského Valašska. Odpočívá tu například Emil Zátopek a Jiří Raška, známý český lyžař minulého století.
Samozřejmě nechybí ani hospody – v této části skanzenu můžete najít hned dvě, a pokud to počasí dovolí, vaří se v nich pod širým nebem, většinou hned vedle budovy fojtství. Podávají se především místní specialisty a netradiční jídla. Pokud jde o valašské speciality, zkuste zejména frgál, což je sladký koláč s mnoha druhy náplní.
Mlýnská dolina
Nejmladší částí skanzenu je Mlýnská dolina, otevřená teprve v roce 1982. Jak název napovídá, těšit se můžete především na průmyslová zařízení se zvláštním důrazem na mlýny. Ale najdete tu expozici s různými dopravními prostředky používanými místním obyvatelstvem. Nechybí ani kovárna, což je velká bílá stavba z 19. století. Kovář vám ukáže, jak se dají vyrobit věci denní potřeby (například žehlička) anebo prozradí, jak se brousí nástroje díky proudu vody.
Nechybí ani lisovna oleje. Původně se nacházela v obci Brumov, a protože pochází ze 17. století, je jednou z nejstarších staveb zde. Dominantou celého prostoru je však klasický panský mlýn, který byl postaven už v polovině 18. století. Zvláštní je, že známe i jméno jeho stavitele, jmenoval se Jan Tomek z Velkých Karlovic. Zbývá ještě dodat, že do Mlýnské doliny je vstup možný pouze s průvodcem v konkrétní čas.
Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm budovy
Vaškova hospoda – Hostinec U Vašků
Budova Valašské hospody, původně dům č.176, představuje nejstarší stavbu ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. A to není všechno. Je také nejstarší roubenou stavbou na Moravě. Vznik této unikátní stavby postavené technikou půlených jedlových trámů byl dlouho datován do první poloviny 17.století, podle pamětního letopočtu 1660 na bedně kabřince.
Nejnovější výzkumy z posledních let však odhalily, že je budova starší a pochází patrně ze století šestnáctého.
V roce 2005 dendrochronologický výzkum trámů z přední části budovy, která byla v roce 1928 přenesena do Valašského muzea v přírodě a doplněna novým velkým srubem, odhalil, že trámy z této unikátní budovy pocházejí z různých období 17.století a to z let 1602, 1614, 1615, 1621, 1779, 1883, 1924 a 1927.
Nejstarší dochovaná rožnovská pozemková kniha pocházející z roku 1600, do které se zaznamenávaly všechny změny hodnoty staveb, však žádnou změnu u tohoto domu č.176 nezaznamenala. Z toho vyplývá, že byl dům č.176 pravděpodobně postaven ještě před vznikem této pozemkové knihy a v 17.století se na něm již pouze vyměňovaly některé trámy, které již dosloužily a to právě v již zmíněných letech 1602 – 1621, 1779, 1883, 1924 a 1927.
Název Vaškova hospoda nebo Hostinec U Vašků proslavila hostinská Kateřina Vašková.
Hostinec u Vašků naleznete v areálu skanzenu v dřevěném městečku a nabízí mnoho specialit valašské kuchyně. Navštivte Hostinec U Vašků a přijďte si posedět, pojíst a popít do nejstarší roubené stavby na Moravě a ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm
Rožnov pod Radhoštěm skanzen akce
V Dřevěném městečku, Mlýnské dolině i Valašské dědině se každý rok pořádá řada akcí. A na jaké z nich se můžete těšit?
Masopust
Kde a kdy se pořádá: Dřevěné městečko, únor
Těšit se můžete především na nejrůznější masopustní zvyky a pestrou nabídku zabijačkových výrobků a občerstvení.
Květná neděle
Kde a kdy se pořádá: Květná neděle, Dřevěné městečko
Pokud máte rádi autentické bohoslužby a mše svaté, pak si nenechte ujít tradiční svěcení ratolestí v kostele sv. Anny, k němuž se ještě pojí průvod do farního kostela Všech svatých.
Velikonoce na Valašsku
Kde a kdy se pořádá: Dřevěné městečko, dle data Velikonoc
Těšit se můžete především na tradiční velikonoční a jarní zvyky, s nimiž vás seznámí nejrůznější folklorní soubory a lidí umělci a řemeslníci.
Oslava Máje
Kde a kdy se pořádá: Květen, Dřevěné městečko
Tato tradiční lidová slavnost nespočívá jen ve stavění májky, její program je mnohem pestřejší. Zopakujte si, jaké to bylo, když se v každém domě napekly dobroty a mládenci si namlouvali děvčata roztodivnými způsoby.
Den muzeí
Kde a kdy se pořádá: 18.5.: Dřevěné městečko, Mlýnská dolina a Valašská dědina
Den muzeí vám nabídne volný vstup do všech areálů během standardní otevírací doby.
Jaro na Valašsku
Kde a kdy se pořádá: Květen, Valašská dědina
Každý rok se na konci jara můžete těšit také na oživené expozice s ukázkami tradičních jarních prací.
Ondrášova valaška
Kde a kdy se pořádá: Červen: Dřevěné městečko
Jde o tradiční festival, na kterém vás čeká velká přehlídka uměleckých a folklorních souborů.
Svatojánský podvečer
Kde a kdy se pořádá: Červen: Valašská dědina
Seznamte se s tradicí tajemných jánských a slunovratových obyčejů, které jsou téměř všude jinde již dávno zapomenuté.
Zvonečkový jarmark
Kde a kdy se pořádá: Červen: Dřevěné městečko
Tradiční a velmi oblíbené setkání hrnčířů, keramiků, dráteníků nebo například včelařů. Pořídit si zde můžete originální výrobky, ale také se seznámit s dávnou tradicí těchto řemesel.
Hejův nožík
Kde a kdy se pořádá: Červenec: Dřevěné městečko
Na začátku velkých prázdnin probíhá již tradičně setkání lidových řezbářů, které je spojeno s ukázkou jejich zručnosti.
Sklářský den
Kde a kdy se pořádá: Červenec: Mlýnská dolina
Tato akce již tradičně připomíná různé techniky zpracování skla a také originální ruční práci sklářů na venkovní peci.
Romská píseň
Kde a kdy se pořádá: Červenec: Dřevěné městečko
Jde o mezinárodní tématický festival, který Rožnov pod Radhoštěm hostí již tradičně po více než 20 let.
Anenská pouť
Kde a kdy se pořádá: Červenec: Dřevěné městečko
Zúčastněte se oslavy svátku patronky Valašska sv. Anny. Rožnovská pouť je spojená s krojovaným procesím, které vychází z farního kostela Všech svatých a také pouťovým občerstvením a atrakcemi.
Dny řemesel a setkání kovářů
Kde a kdy se pořádá: Červenec: Dřevěné městečko
V polovině prázdnin vás potěší ukázka tradičních lidových řemesel, která patří mezi málo známá, ale ještě úplně nevymizela.
Jánošíkov dukát
Kde a kdy se pořádá: Srpen: Dřevěné městečko
A máme tu další Mezinárodní festival, tentokrát slovenského folkloru, v ČR.
Starodávný jarmark
Kde a kdy se pořádá: Srpen: Dřevěné městečko
Na této tradiční akcí na vás čeká velmi pestrá nabídka jarmarečnícho zboží, doprovázená také bohatým programem a zajímavými atrakcemi pro celou rodinu.
Valašské folkrockování
Kde a kdy se pořádá: Srpen: Dřevěné městečko
Chcete zažít něco netradičního, a přitom opravdu krásného? Pak navštivte Multižánrový hudební festival Valašské folkrockování.
Myslivosti zdar!
Kde a kdy se pořádá: Srpen: Dřevěné městečko
K českému venkovu neodmyslitelně patří i česká myslivost. V Rožnově pod Radhoštěm na vás čeká v pojetí tradičním i současném.
Podzim na poli a v chalupě
Kde a kdy se pořádá: Září: Valašská dědina
Na této akci jsou k viděné tradiční podzimní práce, vždy se zaměřením na nějakou konkrétní tématiku.
Božská flétna
Kde a kdy se pořádá: Září: Dřevěné městečko
Můžete se těšit na mezinárodní hudební festival, věnovaný Panově flétně a jejím interpretům.
Úroda z polí, zahrad a sadů aneb Valašský hortikomplex
Kde a kdy se pořádá: Říjen: Dřevěné městečko
Zajímá vás, co v Beskydech roste a plodí? Pak vás určitě zaujme výstava podzimních výpěstků.
Rorátní mše svatá
Kde a kdy se pořádá: Prosinec: Dřevěné městečko
Nádech předvánočních tradic si můžete užít v kostele sv. Anny v Dřevěném městečku.
Mikulášský podvečer
Kde a kdy se pořádá: Prosinec: Valašská dědina
Na této akci na vás čeká procházka areálem s mikulášskou nadílkou. A určitě si také užijete volný vstup pro děti do věku 15 let.
Vánoční jarmark
Kde a kdy se pořádá: Prosinec: Dřevěné městečko
Další nádherná akce pro rodiny, která obvykle trvá celý víkend. Čekat na vás bude nabídka dárků z dílen lidových výrobců, ale také koledování, nebo obchůzky již téměř zapomenutých lucek a čertů. A chybět nebudou ani oživené expozice ve Valašské dědině.
Živý betlém
Kde a kdy se pořádá: Prosinec: Dřevěné městečko
K Vánocům se váže i další akce – lidová hra o narození Ježíše, napsaná podle Evangelia sv. Matouše
Štěpánská koleda
Kde a kdy se pořádá: Prosinec: Dřevěné městečko
Těsně před Vánoci ožívá Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm obvykle naposledy, a to vánočním koncertem v kostele sv. Anny.
Volný vstup – první muzejní čtvrtek v měsíci
Kde a kdy se pořádá: První muzejní čtvrtek v měsíci: Dřevěné městečko, Valašská dědina a Mlýnská dolina
A pokud chcete ušetřit, využijte volný vstup do expozic, který je k dispozici každý první muzejní čtvrtek v měsíci
Mohlo by vás zajímat
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm otevírací doba
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm cena vstupného
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program červen 2016
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program červenec 2016
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program srpen 2016
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program září 2016
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program říjen 2016
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm program listopad 2016